top of page

Bilgi İşlem İçin Copilot: Özgür’ün 1 Günü

Güncelleme tarihi: 8 Tem

E-posta Güvenlik şirketi Tessian tarafından 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre şirket verilerini tehlikeye atmaktan dolayı her 4 kişiden 1’inin işten çıkarıldığını biliyor muydunuz?

 

Şirket içinden kaynaklanan siber zafiyetlerin sonucundaki maddi kayıplar günümüzde şirket başına 16 milyon doları aşmaktadır ve siber güvenlik, bilgi işlem birimleri başta olmak üzere tüm çalışanların ek olarak önem göstermesi gereken bir durum haline gelmiştir. 


Bu sebeple Özgür, Makronet’in CTO rolünde olmasından dolayı gerekli tedbirleri düzenli olarak kontrol ediyor, ekip arkadaşlarını mevcut siber tehditler hakkında bilgilendiriyor ve belirli periyotlarla sınava tabi tutuyor. Tabi üst düzey bir yönetici olmanın getirdiği çok daha fazla sorumluluk var ve hepsine yetişmesi kimi zaman Özgür’ü tüketebiliyor. 


Tüm bu ve daha fazla iş yüküyle Özgür son zamanlarda rahatlıkla baş edebiliyor gibi gözüküyordu, biz de kapısını çaldık ve bu işin sırrını sorduk. Cevabının Ajda Pekkan’ın bir röportajında tüm bu tempoya nasıl dayanıyorsun sorusuna dediği gibi “Ben hiperaktifim!” demesini bekliyorduk ama yanıldık çünkü daha gerçekçi bir cevabı vardı: Microsoft Copilot


Copilot ile işlerini nasıl yoluna soktuğunu Özgür’e sorduk, bakın bize bir gününü nasıl özetledi: 


“Bir güncellemeyi planlarken dikkatli olmak esastır, fakat zaman her zaman sınırlıdır. Copilot, bizim daha ince noktalara dikkatimizi verebilmemiz ve olası aksaklıkları engellememiz için rutin işlerle ilgilenerek bize destek oluyor.” 

Saat 07:30 

“Sabah herkesten önce ofise gelmeyi seviyorum çünkü birden fazla isle uğraştığım için kimi zaman bir önceki günün e-postalarını gözden kaçırabiliyorum ve buna bölünmeden odaklanabiliyorum. Şimdi ise bu noktada Copilot’un desteğini almaya başladım.” 

Özgür, Copilot’tan e-postalarının ve sohbetlerinin acil veya bekleyen sorunlar için kontrol etmesini istiyor. Outlook için Copilot’u kullanarak yanıtlar taslağı oluşturuyor. “Dün gelen e-posta ve sohbet mesajlarımdan gelen olayları özetle,” komutuyla eksik düşündüğü ve atladığı iletilerin takibini sağlıyor. 

 

Saat 08:00 

“Ekip arkadaşlarım geldiğinde kısa günlük toplantılar yaparız ve iş dağılımını kararlaştırırız. Kalabalık bir ekip olduğumuz için Copilot’tan kimi zaman özet almak çok fayda sağlıyor.” 

Günün önceliklerini tartışmak için toplantılara katılan Özgür, toplantı sırasında Teams için Copilot’u kullanarak, toplantı bitiminde soruları yeniden inceleyebiliyor, ekip arkadaşlarının taleplerini yeniden değerlendirebiliyor. “Cevaplanmamış sorular varsa bana söyle ve sorulması gereken sorular için bazı önerilerde bulun,” komutuyla hem toplantı sırasında hem de sonrasında verimli çıktılar alabiliyor. 

 

Saat 09:00 

“İlk işlerimi ve toplantılarımı tamamladıktan sonra asıl yürüttüğüm projelere odaklanabiliyorum. Belirli bir taslak hazırlamak veya adımlandırmak için ise Copilot’tan faydalanıyorum.” 

Tüm sistem sorunlarını halleden Özgür, mevcut proje planında revizyonlar yapıyor. Copilot’a bazı eksik bölümleri doldurması için ise Word için Copilot’a şu komutu veriyor: “Microsoft Azure güvenlik ve proje belgelerinden son eklenen görevleri ve ilerleme raporu hakkında bir paragraf oluşturur.” 

 

Saat 13:30 

“Microsoft tarafında teknik anlamda pek çok güncellemeler olabiliyor ve servis iyileştirmelerini hemen müşterilerimizle buluşturmamız gerekebiliyor. Bunları öğrenip hemen yaygınlaştırmaya başlamak ise bizim için çok kritik. İş akışı oluşturma noktasında Copilot çok verimli oluyor.” 

Özgür, ürün belgelerine veya analizlere bağlı olarak Copilot ile analizler yaratıyor ve iş akışları oluşturuyor.  “Microsoft 365 platformuna ait son eklenen servisler ve servis sağlığı raporlarına ait bir analiz yarat, ardından kritik durumlar hakkında yeni iş akışları oluştur,” komutundan sonra “Bu akışı temel alan bir sunum hazırla,” komutuyla iş akışının bir sunumunu hazırlıyor. 

 

Saat 15:00 

“Bir günümü aşağı yukarı hesaplamak aslında çok zor çünkü teknik bir birim olduğunuz için anlık olarak acil problemler ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden acil durumlarla uğraşırken diğer işlerimi Copilot ile takip etmeyi seviyorum.” 

Özgür bazen sunucu sorunlarıyla karşılaşabiliyor ve tüm odağını bu sorun üzerinde toplaması gerekebiliyor. Bu esnada kaçırdığı toplantıları takip edebilmek için ise Teams için Copilot’tan destek alıyor. “Toplantıyı özetle, kilit noktaları ve eylem öğelerini bildir,” komutuyla hiçbir toplantıdan geri kalmıyor. 

 

Saat 16:00 

“Nasıl ki bilgisayarların en sevdiği ritim, algorithm ise (gülüyor – biz de gülüyoruz çünkü zam dönemi) benim de en sevdiğim yavaş yavaş gün sonu gelen o sakin temponun ritmi. Ufak tefek işlerimi tamamlamak ve şirket içi gereksinimler için araştırmalar yapıyorum, tabi ki Edge için Copilot üzerinden.” 

Özgür günün sonunda şirketin teknolojik ihtiyaçlarını veya kendi projelerini yeniden değerlendirebiliyor. Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alımı öncesi yeni cihazlar araştırmak için Microsoft için Copilot’u Edge üzerinden kullanıyor. “Bu yıl kurumsal firmalar için en popular dizüstü bilgisayarlar neler,” komutuyla şirket çalışanları için en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında bir rapor elde ediyor. 

 

Şimdi Copilot Kullanmaya Başlayın 

Özgür’ün bir günü işte böyle geçiyor. İnsanların %76’sı gibi Özgür de idari işler için yapay zekayı rahatça kullanabiliyor. Bir proje planı oluşturmak, planı tartışmak, yönetim belgelerini incelemek, sunumlar oluşturmak, araştırmalar yapmak ve dahası için Copilot, her zaman Özgür’ün yanında – ‘tatlı’ espriler yaptığında bile 😊 

Özgür’ün Copilot ile olan deneyimlerinden ilham alabilir ve Makronet'in sunduğu eğitim oturumlarına katılarak Copilot'u nasıl en iyi şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makronet'teki yeni maceralardan haberdar olmak ve Copilot ile ilgili daha fazla senaryoları kaçırmamak için blogumuzu takip etmeye devam edin. 


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page