top of page

En Güvenli ve Üretken Tarayıcı: Microsoft Edge

Dünya düzenini kökünden değiştiren Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm insanlık evlerine kapandı; bu da gösterir ki dünya olarak çok zorlu bir sınavdan geçiyoruz. Görünen o ki, bu zor zamanlarda evlerde hepimizin cankurtaranı internet oldu. Dijital bir dünyanın kalbi olan internet, insanoğlunun da bir atardamarı haline geldi. Nasıl oksijen olmadan bir hayat düşünelemez ise, artık internet olmadan da bir hayat düşünülemez durumuna geldik.

Peki biz interneti nasıl kullanıyoruz; gerçekten bilinçli ve verimli bir şekilde kullanıyor muyuz? Artık eğitim, alışveriş, ne ararsak önce internete girip bakmıyor muyuz? Tüm kurumsal toplantılarımızı internet üzerinden yürütüyoruz, Sanal Gerçeklik teknolojileri ile giyecek veya ev ihtiyaçlarımızı bile internetten hallediyoruz, değil mi?


Teknoloji geliştikçe ve internet kullanımının insan hayatındaki yeri daha da artınca, bundan kendine pay çıkaran birileri daha oldu; kötü amaçlı yazılımlar. Burada bize düşen görev, en doğru ve güvenli bir şekilde interneti kullanmak, bilinçli bir sanal tüketici olmak ve bu sırada bireysel ve kurumsal yaratıcıklarımızı kaybetmemek. Buna bağlı olarak da en çok göz ardı edilen bir hususu da göz önüne sermek gerekiyor; en doğru internet tarayıcısını seçmek.

İnternet tarayıcınız ne olursa olsun, şifreleriniz, dosyalarınız, klasörleriniz, tarayıcı geçmişiniz sürekli kaydediliyor ve çoğu zaman bu bilgiler üçüncü kişilerin eline geçebiliyor. Kötü niyetli bir yazılımın bu bilgilere ulaşması artık saniyelere kadar indi. İşte tam da bu noktada, insan hatası faktörünü de ortadan kaldıracak, güvenli bir çözüm arayışı da ortaya çıkıyor.


Web’deki en kapsamlı yerleşik öğrenme ve erişilebilirlik araçları yelpazesine sahip olan Microsoft Edge, işlerinizi güvenli bir şekilde halletmenize yardımcı olmak için tasarlandı. Bu yazımızda, siber güvenliğe her yıl milyarlarca dolar yatırım yapan Microsoft’un yeniden tasarlanan tarayıcısı Edge ile neler yapabileceğinizi 10 madde ile anlatmak istiyoruz.


10 Maddede Microsoft Edge:


1. Sık kullanılanlarınızı her zaman hazırda bekletebilirsiniz. Gün içerisinde en çok kullandığınız uzantılara bir tıkla ulaşabilirsiniz.

2. Farklı cihazlarla uyumlu kullanabilirsiniz. Windows, macOS, iOS ve Android’in desteklenen tüm sürümlerinde kullanabilirsiniz.

3. Microsoft hesabınızla oturum açtığınızda tüm cihazlarınız arasında eşitleme sağlayabilirsiniz. Nerede olursanız olun, sık kullanılanlarınızı ve ayarlarınızı tüm cihazlarınızdan eşitlemiş olursunuz.

4. Çevrimiçi gizli pencere (InPrivate) modunda arama yapabilirsiniz. Bu sayede geçmiş aramalarınız sizinle ilişkilendirilemez ve cihazınıza kaydedilmez.

5. İnternette güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım web sitelerinin yanı sıra kötü amaçlı dosyaları indirmeye karşı Edge ile entegre çalışan Microsoft Defender SmartScreen sizi korur.

6. Bilgisayarınızda kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz. Microsoft 365 ile web içerikleri toplamayı, düzenlemeyi, paylaşmayı ve Word veya Excel ile dışarı aktarmayı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

7. Dosyalarınıza kolaylıkla erişebilirsiniz. PDF dosyalarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilir, istediğiniz değişiklikleri anında yapabilirsiniz.

8. Tek tıklamayla web sitelerinin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Farklı bir web sitesinde aradığınız ürünü daha uygun bir fiyat ile bulursa, Edge size haber verir.

9. Kişisel verilerinizi koruyabilirsiniz. Parola İzleyicisi, kimlik bilgilerinizin güvenliğinin ihlal edildiğini algıladığında sizi bilgilendirebilir, böylece bu bilgileri güncelleştirebilir ve kişisel bilgilerinizi Edge güvencesiyle saklayabilirsiniz.

10. Parolanızın yeterince güçlü olup olmadığı konusunda bir daha asla endişe etmezsiniz. Hesaplarınızı ve içeriklerinizi güvende tutar, güvenebileceğiniz parolalar oluşturup saklayabilirsiniz.

Bonus 1. Tarayıcı araçlarından faydalanabilirsiniz. Web yakalama ile web sayfalarının ekran görüntülerini kalem kullanarak veya dokunarak işaretleyebilir ya da bu görüntülere yorum ekleyebilirsiniz. Bonus 2. İndirimler elde edebilirsiniz. Edge alışveriş yaparken size kullanılabilir kuponların bir listesini sunar ve siparişinizde kullanabilmeniz için yardımcı olur.


Son olarak…

NSS Labs tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir teste göre Microsoft Edge, Chrome ve diğer popüler tarayıcılara kıyasla kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırılarına karşı en yüksek dereceli korumayı sağlamaktadır. Artık içiniz rahat bir şekilde internette gezinebilirsiniz!

Microsoft Edge hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Edge hakkında yazdığımız diğer blog için de buraya tıklamayı unutmayın.


Haydi şimdi siz de Microsoft Edge’i deneyimlemeye başlayın, yaratıcılığınızı güvenli bir şekilde artırın!


İdil Biliközen Digital Operation Specialist İdil (Tuğay) Biliközen | LinkedIn

16 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page