top of page
koska2.jpg

Ana Sayfa  /  Hakkımızda  /  Başarı Hikayeleri  /  Koska Başarı Hikayesi

Koska, Office 365 verimlilik çözümü ile Buluta Geçerek Sunucu Hizmetleri Maliyetlerini %70 düşürdü ve rekabet avantajı kazandı. 

Office 365 ile birlikte e-posta sistemini Microsoft bulut platformuna taşıyan KOSKA, bir gün gibi kısa bir sürede herhangi bir veri kaybı yaşamadan geçiş sürecini tamamladı. 

koska.png

1900'lü yılların başında Denizli'de küçük bir dükkanla tatlı yolculuğuna başlayan KOSKA, günümüzde en son teknolojiye ait donanımlarıyla helva, tahin, pekmez, reçel, lokum ve geleneksel Türk tatlıları üretimine İstanbul Avcılar'daki modern tesislerinde devam ediyor. 


KOSKA Office 365 ile buluta geçmeden önce e-posta servisiyle ilgili hem kapasite yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşıyor, hem de kullanılan bilgisayar, tablet ve mobil cihazların birbiriyle senkronize olmaması sebebiyle iş süreçlerinde istediği verimliliğe ulaşamıyordu. Bunun yanı sıra , tehlikeli yazılım içeren fazla sayıda e-posta almaları müşteri yazışmalarında sorunlar yaratıyordu ve şirket veri kaybını önlemek için periyodik yedeklemeler yapmak durumunda kalıyordu. Yedekleme süreçleri ve şubeler arası e-posta sisteminin yönetimi için sürekli profesyonel yardım alınmak durumunda kalınması, hem ekstra maliyet yaratıyor, hem de kaliteli zaman yönetimine engel olarak verimliliği düşürüyordu.

Maliyetler Azaldı

KOSKA Office 365'e geçerek bu sorunlann yarattığı verim kaybırn engellemenin yanısıra, sunucu maliyeti, lisans maliyeti, güvenlik duvarı ve aktif cihazların maliyeti gibi maliyet kalemlerinden tasarruf sağlamış oldu. Yönetim Kurulu Üyesi Emin Dindar, Office 365'in sagladığı maliyet tasarrufunu şöyle anlatıyor: 

"Office 365'in sunduğu aylık odeme planı ile maliyetlerimizi aylara bölduk. Geçmişte sürekli ödediğimiz fiber hat kirası, yedekleme hizmetleri ve bakım hizmetleri gibi maliyetlerin de tümden önüne geçtik. Üstelik tüm e-posta sistemi için Office 365'e verdiğimiz rakam, aynı hizmeti kendi bünyemizde sağlamak için kiralamamız gereken internet hattı kirasının yarısından bile azına geldi. Biz Koska olarak Office 365'in kullandığın kadar öde modelini çok beğendik." 

Her Yerden ve Her Cihazdan Güvenli Veri Erişimi

KOSKA çalışanları Office 365 sayesinde cep telefonlarından, tabletlerden ve internet olan her yerden şirket verilerine en güvenli şekilde ulaşabiliyor. Üstelik Office 365 şirketin veri güvenliği ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Örneğin, saha ekibinden bir çalışanın bilgisayarının arızalandığı ya da çalındığı durumda, çalışan internet olan her yerden bilgilerine ulaşabiliyor, BT takımı ise çalınan cihaz üzerindeki bilgileri merkezden kolayca silebiliyor.

Ayrıca, Exchange Online üzerinden tüm geçmiş e-postalara internet olan herhangi bir yerden erişilebiliyor olması, KOSKA çalışanlarının  e-posta, telefon ve yazışma trafiğini azaltarak ve zamanlarını daha verimli kullanmalarını sağladı.

icon-gecis.png
Hızlı ve Kolay Geçiş Süreci

Office 365 ile buluta geçmenin iş süreçlerinin devamlılığı açısından en önemli faydalarından biri de Exchange Online hizmeti sayesinde kolay ve hızlı hale gelen kurulum süreci. KOSKA da Makronet Bilgi Teknolojileri firmasının bulut teknolojileri konusundaki uzman ekibi sayesinde, geçiş sürecini kayıpsız ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirdi, herhangi bir veri kaybı olmadan 1 gün gibi kısa bir sürede buluttaki Office'e taşındı.

icon-security.png
Tehlikeli Yazılımlara Karşı Koruma

Office 365 ile gelen gelişmiş virüs tarama hizmeti sayesinde e-postalar viruslerden arındırılmış olarak posta kutusuna geliyor. KOSKA’nın, bu özellik sayesinde müşteri yazışmalarında daha önce yaşadığı aksamalar ortadan kaldırıldı ve bu sayede kullanıcı hatasından kaynaklanan güvenlik tehlikeleri minimize edildi.

icon-rekabet.png
Buluta Geçmek Rekabet Avantajı Sağlıyor

KOSKA yeni teknoloji yatırımlarına özen gösteren bir firma olarak, bulut teknolojilerine de büyük önem veriyor. Office 365 ile birlikte e-posta sistemini buluta taşımanın yanı sıra, e-ticaret sitesini de Microsoft'un bulut platformu Windows Azure üzerinde yapılandırdı. Bu sayede Microsoft'un sunduğu bulut teknolojileriyle teknolojik anlamda sürekli güncel kalmayı başardı.

Öncesi

E-posta kapasitesinin yetersizliği ve cihazların birbiriyle senkronizasyonu ile ilgili sorunlar yaşıyordu. Veri kaybını önlemek için sürekli yedeklemeler yapmaya ve e-­posta sisteminin yönetilmesi için profesyonel yardım almaya ihtiyaç duyuyordu.

Sonrası

Buluta Office 365 ile geçiş yaptı ve POP olarak kullandığı e­-posta hizmetini Makronet'le Office 365 üzerindeki Exchange Online hizmetine taşıdı. Bir gün gibi kısa bir sürede herhangi bir veri kaybı yaşamadan geçiş sürecini tamamladı. 

bottom of page