top of page
dardanel.jpg

Ana Sayfa  /  Hakkımızda  /  Başarı Hikayeleri  /  Dardanel Başarı Hikayesi

Dardanel, Microsoft 365 ile sorunsuz mobilite ve kurumsal iletişim projesi sayesinde buluta geçişte zaman-maliyet dengesini optimize ederek maliyetlerde % 70 karlılık elde etti.

Office 365 ile gelen Exchange Online sayesinde Dardanel'in tüm dağınık yapısı tek bir panel üzerine taşındı ve bu sayede hızlı ve kolay şekilde yönetilen bir e-posta platformu hayata geçti.

Buluta Geçmek Rekabet Avantajı Sağlıyor

Dardanel'in Bilgi İşIem Yöneticisi Ertan Yıldızdal karar sürecini anlatıyor:
"Servislerin bulut üzerinden almaya karar vermemizdeki en büyük etken, hizmetlerin Microsoft gibi guvenilir ve zaten teknolojisini kullandığımız bir sağlayıcı tarafından karşılanacak olmasıydı. Araştırdığımızda bulut teknolojilerine en fazla yatırım yapan sağlayıcının  da Microsoft olduğunu öğrendik. Microsoft'un Office 365 ile verdigi %99.9 SLA güvenceli uptime garantisi ve güvenilir teknolojik alt yapısına baktığımızda, kendi bünyemizde bu imkanları sağlamanın oldukça zor ve çok yüksek maliyetli olduğunu fark ettik. Esnek ve adapte edilebilen bir sistem olan Office 365, bize hem istediğimiz uygun alt yapı ve teknolojiyi sağladı hem de daha da büyümekte olan şirketimiz için gelişmeye açık bir çözüm platformu oldu.

 

Microsoft Office 365 ile ilgili internet uzerinde yaptığımız araştırmalarımız sonucunda Makronet Bilgi Teknolojileri'ne ulaştık. Makronet'in, Microsoft'un bulut teknolojileri konusundaki en yetkin iş ortaklarından biri olduğunu öğrendik ve tüm süreci beraber ilerlettik. Makronet bizi Microsoft'un bünyesindeki Teknoloji Deneyim Merkezi'ne davet etti. Orada Office 365 ile gelen ürünleri canlı olarak deneyimleme imkanına sahip olduk. Ayrıca Office 365'in deneme sürümünü kullandık ve Makronet ile beraber geçiş öncesi bir çok test yapma şansımız oldu."

dardanel.png

1984 yılında Çanakkale'de kurulan Dardanel, Türkiye'ye balığı sevdirme misyonu ile 30 yıldır ton balığını en pratik haliyle sofralara getiriyor. Balıklar; Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında avlanan, en lezzetli ve en sağlıklı orkinosların (ton balığı) içinden seçiliyor. Dardanel balığa duyduğu aşkı, onu var eden çevreye ve doğaya da duyuyor. Avcı gemilerinin hepsinde, uluslararası etik avcılık standartlarına uygunluğunu belirten; "Dolphin Safe" ve "Friend of the Sea" sertifikalarına sahip olma koşulu aranıyor. Çünkü Dardanel sürdürülebilirliği, şirket kültürü haline getirmiş bir kurum. Tüketiciler için doğru şartlarda temin edilen balıkları, her hangi bir katkı veya koruyucu madde eklemeden sunuyor. Sürekli dinamik tuttuğu ürün portföyü ile tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına ve farklı damak tatlarına uygun yenilikçi ürünler geliştirilmeye devam ediyor. Böylece Dardanel, tüketicilerin güveni ve sevgisiyle Türkiye'nin Balık Uzmanı olmuş durumda.

Makronet Ekibi Önce Tespitler Yaptı

Birçok markası ve bu markalara ait alan adları olan Dardanel tüm alan adları üzerinde e-posta hizmeti kullanıyordu. Bugüne kadar birden fazla aIan adı dağınık bir e-posta platformu üzerinden ilerletebiliyordu. E-postalar üzerinde merkezi bir kontrol yapısı bulunmuyordu. Öncelikle tüm alan adı ve bu alan adları üzerinde çalışan e-posta servislerini tek bir noktaya taşınması ve tek bir noktadan yönetilmesi isteniyordu. E-posta tarafındaki dağınık yapıdan dolayı hem "Hosted Exchange" hem de lokal ağ üzerinde farklı bir e­posta çözümü kullanılıyordu. Bu platformlar ayrı ayrı yönetiliyor, bakım ve yedekleme işlemleri için farklı çözümler kullanılıyordu.

Özellikle e-posta tarafında gelişen teknolojik süreç nedeniyle, özellikle mobiliteye karşılık verecek çözümlere ihtiyaç duyuluyordu. "Sorunsuz Mobilite" en onemli  ihtiyaçlardan biriydi. Bununla birlikte yüksek kapasiteli ve hızlı e-posta dışında kurumsal iletişim için sesli ve görüntülü konferans ve anlık mesajlaşma çözümlerine de ihtiyaç  duyuluyordu.

Karar sürecinde alternatif bir çok çözüm değerlendirildi. Bunlardan bir tanesi de Microsoft Exchange sunucusunun Dardanel'in kendi bünyesi altında yapılandırmaktı. Yapılan araştırma sonucunda Microsoft Office 365 ile sunucu kurulum, lisans ve bakım maliyetleri de göz önüne alındığında bulut üzerinden bu servisi almanın daha uygun olduğu görüldü.

Ve Geçiş Gerçekleşti!

Gerekli hazırlıklar sonrasında bir hafta sonunda geçiş gerçekleştirildi. Makronet, Office 365 üzerindeki gerekli yapılandırmayı tamamladı ve eski sunucularımızdaki tüm verileri Exchange Online üzerine taşıdı. Kullanıcılara yeni hesapları tanımlandı. Geçiş sağlıklı ve sorunsuz oldu.

E-posta çözümü için Exchange Online Plan 1 kullanılıyor. Bazı kullanıcıların hem e­posta hem de anlık mesajlaşma ile görüntülü ve sesli konferans ihtiyaçları vardı. Bu kullanıcılar için Office 365 Kurumsal E1 paketi tercih edilerek hem Exchange Online hem de Lync Online ürünü beraber kullanılmaya başlandı.

Ayrıca yine bu pakette gelen SharePoint ve OneDrive ürünleri de aktif olarak kullanılıyor. Bazı kullanıcılar için ise E3 paketi tercih edildi. Böylece e-posta tarafında sınırsız arşivleme ve daima güncel Office sürümünü  kullanma avantajından yararlanıldı.

Yatırım Maliyetlerinde %70'e Varan Karlılık

Office 365 geçişi sonrasmda Dardanel'in elde ettiği en önemli faydalardan bir tanesi, e­postaların her yerde senkron ve her yerden erişilebilir olması oldu. Böylece farklı cihazlara gelen aynı e-postalar ile uğraşılmasına gerek kalmadı. Ayrıca Exchange Online ile gelen 50GB posta kutusu boyutu sayesinde çalışanlar e-postaları  kısıtlanmadan tüm e-postalarına her yerden erişebiliyorlar. Bunun dışında kullanılmaya başlanan Lync Online ve OneDrive ürünleri kurumsal iletişimi hızlandırdı ve iyileştirdi. Örnegin, İstanbul ofisi ile Çanakkale'de bulunan fabrika arasmdaki iletişimde Lync Online üzerinden sesli ve görüntülü toplantılar yapılabiliyor, bu toplantılara bir çok katılımcı, mobil cihaz ve tabletleri üzerinden dahil olabiliyor.

Kurumsal iletişimin artışıyla, şirket içi dinamizm arttı. Aynca iletişim masraflan düştü. Dardanel'in kendi bünyesinde Exchange sunucusu kurmasının donanım, lisans, bakım, yedekleme, felaket senaryosu, Internet ve sunucu odası yatırım maliyetleri hesaplandığında Exchange Online kullanarak %70'e varan karlılıkla tüm hizmetler Microsoft güvencesi altına alınmış oldu.

Öncesi

E-postalar üzerinde merkezi bir kontrol yapısı bulunmuyordu. Öncelikle tüm alan adı ve bu alan adları üzerinde çalışan e-posta servislerinin tek bir noktaya taşınması ve tek bir noktadan yönetilmesi isteniyordu. En önemli iş ihtiyaçlardan biri olan "Sorunsuz Mobilite" için yüksek kapasiteli ve hızlı e-posta dışında kurumsal iletişim için sesli ve görüntülü konferans ve anlık mesajlaşma çözümlerine de ihtiyaç duyuluyordu.

Sonrası

Office 365 ile gelen Exchange Online sayesinde tüm bu dağınık yapı tek bir panel üzerine taşındı ve bu sayede hızlı ve kolay şekilde yönetilen bir e-posta platformu hayata geçti. SharePoint ve OneDrive ürünleri aktif olarak kullanılmaya başlandı. Bazı kullanıcılar için E3 paketi tercih edildi. Böylece e-posta tarafında sınırsız arşivleme ve daima güncel Office sürümünü  kullanma avantajından yararlanıldı. Exchange Online kullanarak %70'e varan karlılıkla tüm hizmetler Microsoft güvencesi altına alınmış oldu.

bottom of page