top of page
beyazfirin-hd.jpg

Ana Sayfa  /  Hakkımızda  /  Başarı Hikayeleri  /  Beyaz Fırın Başarı Hikayesi

Beyaz Fırın, Office 365 verimlilik çözümü ile BT yatırım maliyetlerini azalttı ve şirket karlılığını %30 arttırdı.

Beyaz Fırın Office 365 ile buluta geçtikten sonra özellikle e-posta ve dosya paylaşımı konusunda çok ciddi verimlilik elde etti. Şirket çalışanları e-postalarına ve dosyalarına her yerden senkronize bir şekilde ulaşabilmeye başladı.

bf.png

İstanbul'da bulunan şubeleriyle 100 yılı aşkın zamandır pastane ve brasserie olarak faaliyet gösteren Beyaz Fırın, paskalya çöreğinden acıbademe çok sayıda asırlık tatlar sunan tanınmış bir marka. Beyaz Fırın, ürünlerini aynı zamanda internetten de satışa çıkarıyor. Fırın ve pasta sanatı dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Beyaz Fırın, e-postalarla ilgili zaman zaman sorun yaşıyordu. Şirket hem kapasite yetersizliği hem de e-postaları alan cihazların birbirleriyle olan senkronizasyon sorununa Office 365 ile çözüm buldu.

Şirket Karlılığı Arttı

Office 365'in şirkete sağladığı en önemli katkı BT yatırım maliyetlerinin azalmasını sağlayarak şirket karlılığını artırması oldu. Şirket Office 365 ile buluta geçmeden önce bünyesinde bulunan Exchange Server yazılımını yapılandırmayı ve internete açmayı planlıyordu. Office365, böyle bir yatırıma gerek bırakmadı. Yani sunucu ve lisans maliyeti, güvenlik duvarı ve aktif cihazların maliyeti gibi ilk maliyetlerini ortadan kaldırdığı gibi sistemin devamlılığı için sürekli ödenmesi gereken fiber hat kirası, yedekleme hizmetleri ve bakım hizmetleri gibi maliyetlerini de ekarte etti.  

BT Yatırımlarında %70'e Varan Fiyat Avantajı

Bir süre öncesine kadar kullandığı e-posta hizmetiyle ilgili sorun yaşayan Beyaz Fırın, hem kapasite yetersizliğinden hem de e-postaları alan cihazların birbirleriyle senkronize olmamasından kaynaklı sorunlar yaşıyordu. Örneğin , cep telefonuna gelen bir e-posta silindiğinde aynı e-postanın bilgisayardan da aynca silinmesi gerekiyordu. Aynı zamanda şubelerdeki bilgisayarların e-postaları ve bunların yönetimi ile ilgili desteğe de zaman zaman ihtiyaç duyuyordu. Bunun dışında, çok fazla sayıda spam ve virüslu e-posta geldigi için bu konuda bazi yazılımları kurma ve yönetme yükü oluşuyordu. Veri kaybı yaşamamak için periyodik bir yedekleme işlemi yapmak zorunda kalan Beyaz Fırın'ın Bilgi İşlem Departmanı, aynca şubeler üzerinden ortak dosyalara ulaşmak için VPN kullanmak zorunda kalıyordu.

Yaşanan tüm bu sıkıntılar karşısında Beyaz Fırın, BT danışmanlığı aldığı Makronet Bilgi Teknolojileri firması sayesinde Office 365 ile tanışma kararı aldı. Şirketin Microsoft'un bulut çözümü Office 365'i seçmesindeki en önemli sebeplerden biri ozellikle BT yatırımlarında %70'e varan fiyat avantajı sağlaması oldu. Beyaz Fırın Office 365 ile buluta geçtikten sonra özellikle e-posta ve dosya paylaşımı konusunda çok ciddi verimlilik elde etti. Şirket çalışanları e-postalarına ve dosyalarına her yerden senkronize bir şekilde ulaşabilmeye başladı. Bunun dışında Office 365 ile gelen Lync yazılımı sayesinde şube müdürleri arasında ki toplantıların çevrimiçi olarak yapılabilmesine olanak sağlandı.

Öncesi

Hem kapasite yetersizliği hem de e-postaları alan cihazların birbirleriyle olan senkronizasyon sorunu yaşıyordu. Bunun dışında, çok fazla sayıda spam ve virüslu e-posta geldigi için bu konuda baz yazılımları kurma ve yönetme yükü oluşuyor, şubeler üzerinden ortak dosyalara ulaşmak için VPN kullanmak zorunda kalıyordu.

Sonrası

Office 365 ile buluta geçtikten sonra özellikle e-posta ve dosya paylaşımı konusunda çok ciddi verimlilik elde etti. Şirket çalışanları e-postalarına ve dosyalarına her yerden senkronize bir şekilde ulaşabilmeye başladı. Office 365 ile gelen Lync yazılımı sayesinde şube müdürleri arasında ki toplantıların çevrimiçi olarak yapılabilmesine olanak sağlandı.

bottom of page