Office 365 Microsoft tarafından sağlanan e-posta ve office dökümanlarınıza her yerden erişebileceğiniz bulut platformudur.  Paket ve içerikler için  https://bit.ly/35LXkw0 

SQL Serverda iki farklı lisanslama modeli vardır. 

Core-Based Lisanslama:
SQL Server lisanslamasında yalnızca fiziksel core değil sanal core da dikkate alınır.
Minimum 4 core ile lisanslanmalıdır.
Fiziksel veya sanal ortamlarda kurulan SQL Server’lar için farklılık göstermektedir.
Server+CAL lisanslama modelin
den farklı olarak, sunucuya erişecek kullanıcı sayısı limiti yoktur.

Server + CAL Lisanslama:
SQL Server yazılımının, sunucubaşınavekullanıcıerişimibaşınalisanlandığımodeldir. Client Access License (CAL),kullanıcılarınveyacihazlarınSQLServer’aerişmekiçinkullandıklarılisanslamamodelidir. CAL lisanslaması Device CAL ve User CAL olarakikiyeayrılmaktadır. 

Varolan bilgisayarınızın (Lisans alınmamış) yasal kullanım hakkını almanızı sağlayan anlaşmadır. Farklıbilgisayarataşınamaz. İlk etkinleştirildikleri bilgisayarlardakullanılabilirler. 

Bilgisayar üretici firmaların yeni bilgisayarlarıyla birlikte yüklenmesi için sunulan lisanstır.
OEM Lisansı sadece yüklü olduğu bilgisayara ait bir lisanstır.
Her yeni alınan makina ile birlikte OEM lisans alınmalıdır.
OEM lisansı, üzerinde bulunduğu makineden bir başka makineye aktarılamaz. Lisans ömrünü ait olduğu bilgisayar ömrü kadardır.

Lisanslanacak makina sayısı 2’den fazla olan firmalar için uygun lisanslama modelidir. En az 5 adet lisanslama yapılabilir. Open lisans, firmaya özel bir lisanstır ve istenirse yine firmaya ait olan başka bir makinaya, önceki makinadan kaldırılıp yüklenebilir. Open lisans alındığında firma isterse alt sürümü kullanma hakkına sahip olur.

Windows Server 2016 ve 2019: Per-Core (Çekirdek Başına) lisanslamadır. Microsoft, fiziksel işlemcilerinin lisanslamasından çekirdek tabanlı lisanslamaya geçti. Bunun nedeni, üretici firmaların işlemci sayısını değil, tek bir soketteki çekirdek sayısını artırmasından kaynaklanmaktadır. Windows Server 1 lisansı, tek bir sunucuda 2 fiziksel çekirdek lisanslamaktadır. Minimum alabileceğiniz lisans sayısı 8’dir. Fiziksel bir sunucudaki tüm etkin çekirdeklerin lisanslanması gerekir.