top of page

İnsan Kaynakları İçin Copilot: Selin'in 1 Günü

Güncelleme tarihi: 4 Tem

60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren ve Microsoft’un en değerli iş ortaklarından biri olan Noventiq’te çalışmak belki de pek çok kişinin hayali. Ancak, böylesine köklü ve büyük şirketlerde çalışan olmanın avantajlarıyla birlikte görece daha fazla sorumlulukları da olabiliyor. 


Makronet | Noventiq’in İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev alan Selin, kişisel gelişimine yaptığı yatırımlar neticesinde yoğun ve karmaşık iş temposunun üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. İşini keyifle yapmayı, önceliklerini doğru belirlemeyi ve özel – iş hayat dengesini kurabilmeyi başarıyor. Yine de bir yönetici olmak, kimi zaman iş temposunun daha yoğun olması gerektiği anlamına gelebiliyor. 


Anlaşılan Selin güç yüzüğünü taşımak için kendisine bir “asistan” bulmuş bile: Microsoft 365 Copilot! Selin'in bir gününü daha kolay ve verimli hale getiren Copilot ile yaşadığı deneyimler hem eğlenceli hem de öğretici. Kendisinden bize bir gününü anlatmasını istedik, gelin birlikte inceleyelim. 


Saat: 08:00 

“Bu saatlerde sade içtiğim sabah kahvem ile bilgisayarımın başına geçiyor, yeni bir aday ile mülakat yapmak için hazırlanıyorum. Copilot, mülakat sürecimde bana büyük kolaylık sağlıyor.” 


Selin, mülakat sorularını hazırlamak ve adayın verdiği yanıtları analiz etmek için Copilot'tan yardım alıyor. Komut olarak ise: "Bu kişinin becerileri ve deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı iyi takip soruları nelerdir?" sorusunu soruyor ve Copilot hemen çalışmaya başlıyor. Akabinde, Selin'e adayın becerilerini daha iyi anlayabilmesi için öneriler sunuyor. Bu sayede Selin, mülakat sırasında daha etkili sorular sorarak adayın yeteneklerini daha iyi değerlendirebiliyor. 

 

Saat: 09:35 

“Gerçekleşen önemli sohbet dizilerini gözden geçirmem gerektiğini fark ediyorum bazen, hepsini okumak ise çok uzun sürebiliyor çünkü mülakat prosedürleri fazlasıyla zamanımı alıyor. Bilin bakalım imdadıma kim yetişiyor?” 


Selin’in imdadına tabi ki Copilot yetişiyor! "Bu ileti dizisini özetle ve çözüm için temel sorunları ve önerileri ekle." komutu sayesinde Copilot, ileti dizisini özetliyor ve Selin'e gerekli çözüm önerilerini sunuyor. Bu sayede Selin, ekibiyle ilgili sorunları hızlıca çözebiliyor ve operasyonel işlerini daha verimli yönetebiliyor. 

 

Saat: 10:00 

“Şirket için hazırlanan yeni bir Uyumluluk El Kitabı mevcut ve bunun özetlenmesi gerekiyordu. Yarım günümü almasını öngördüğüm bu iş için Copilot’a başvurmayı ihmal etmedim.” 


Copilot, kılavuzdaki önemli noktaları hızlıca toparlayarak Selin'e kısa ve net bir özet sundu. Komut olarak Selin, "Noventiq Uyumluluk El Kitabı’nı bir yönetici için yaklaşık dört paragrafta özetle ve önemli noktaların bir listesini sağla." dedi. Copilot, Selin’in isteğini yerine getirdi ve Uyumluluk El Kitabı’nın özeti ile önemli noktaları listeledi, böylece uyumluluk konusundaki geriye kalan çalışmalarını da hızlıca tamamlayabilecek. 


Saat: 13:00 

“Öğle yemeği arasından sonra, ofiste hazır bekleyen filtre kahvemi yudumlamayı ve biraz sosyal medya ile zihnimi boşalttıktan sonra işime geri dönmeyi seviyorum. Makronet çalışan deneyimi girişimlerini başlattığımdan beri, Excel'deki en son yıpranma sayılarını Copilot ile daha düzenli kontrol edebiliyorum.” 


Selin, Excel için Copilot'tan bazı hesaplamalar ve grafikler hazırlamasını ister. Selin, "Her ay için diğer sütunların ortalamasını alan bir sütun ekle." der. Copilot, grafikler ve hesaplamaları hazırlayarak Selin'e sunuyor. Selin, bu verileri liderlik ekibine sunarak çalışan deneyimi girişimlerini daha etkili bir şekilde takip edebiliyor. 

 

Saat: 14:00 

“Kimi zaman yoğunluktan kendi ekibim içinde olan biten yazışmaları veya aktiviteleri kaçırabiliyorum. Copilot ile artık gözümden hiçbir şey kaçmıyor ve ekip olarak aldığımız kararları ve fikirleri rahatlıkla projelendirebiliyoruz.” 

Selin, Copilot'tan kendi ekibinin girişimlerini açıklamak için kullanılabilecek bir slayt hazırlamasını istiyor. Selin, "Potansiyel İK girişimleri hakkında bir slayt ekle." şeklinde bir komut girmeye karar veriyor. Copilot, istenilen slaytı hazırlayarak Selin'e sunuyor ve bu sayede Selin, sunumlarında daha etkili ve profesyonel bir görünüm elde ediyor. 

 

Saat: 16:00 

“Teletabiler için güneş batmaya başlarken, Makronet | Noventiq için de gün artık yavaştan tamamlanmak üzere diyebilirim. Gün sonunda son birkaç arama ve e-postayı atladığım olabiliyor. Önceden olsa tek tek bakmam gerekirdi, şimdi ise söz konusu bile değil. Nedenini biliyorsunuz artık!” 


Copilot, kaçırılan e-postaları özetleyerek yanıt hazırlamasına yardımcı olur. Selin sadece "Bu konuyu özetle." der ve Copilot, e-postaları özetleyerek ve yanıtları hazırlayarak Selin'e sunar. Selin, bu sayede e-posta trafiğini hızlı ve etkili bir şekilde yönetir. Artık beş çayı için Selin hazırdır ve arkadaşlarıyla birlikte biraz sohbet edip evinin yolunu tutabilir. 

 

Şimdi Copilot Kullanmaya Başlayın 

Selin'in bir günü böyle geçiyor. Copilot ile işler daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerliyor. Selin, işin zorluklarını Copilot ile kolayca aşabiliyor ve bu sayede işine daha fazla odaklanabiliyor – en azından zam dönemlerinden geriye kalan vakitlerde. 

 

Selin'in Copilot ile olan deneyimlerinden ilham alabilir ve Makronet'in sunduğu eğitim oturumlarına katılarak Copilot'u nasıl en iyi şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makronet'teki yeni maceralardan haberdar olmak ve Copilot ile ilgili daha fazla senaryoları kaçırmamak için blogumuzu takip etmeye devam edin. 4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page