top of page

10 Basit Adımda Microsoft Teams’de Uzmanlaşın

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı kasıp kavuran Corona Virüsü’ne karşı hem kurumlar hem de bireyler bazı önlemler almak zorunda kaldı. Bu önlemlerin en başında, Microsoft’un yapmış olduğu hamle tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı: 6 ay ücretsiz Microsoft Teams!


Microsoft Teams

Makronet olarak biz de Microsoft Teams, SharePoint ve OneDrive‘ı anlatan bir webinar hazırladık. Üstüne, 6 aylık üyeliğini bizimle başlatan tüm kurumsal firmalara ücretsiz teknik destek hizmetini de sunduk! Gerçekleştirdiğimiz webinarı aşağıdan izleyebilirsiniz:

Gelelim bu blog yazısının en can alıcı kısmına!

Microsoft Teams ile bugün tanıştınız diyelim, uygulamayı kurdunuz ve kullanmaya hazırsınız. İşte bu yazı imdadınıza yetişecek çünkü çok basit 10 adımda nasıl Teams’de uzman olabileceğinizi anlatıyoruz. Patronlarınız uzmanlığınızdan yararlanmak isterse şaşırmayın, rica ederiz


1) Yeni Bir Takım Yaratın

İlk yapmanız gereken şey, bir takım yaratmak olacaktır. Teams ekranınızın sol alt kısmında yer alan Join or create a team yazısına basın. Ardından, oluşturmak istediğiniz takıma bir isim verin ve kimlerin erişebileceğine kara verin. İsterseniz sadece belirli kişilere özel bir takım oluşturulabileceğiniz gibi tüm organizasyona açık bir takım da oluşturabilirsiniz.


2) Kanallar Oluşturun

Her takımın altında pek çok kanallar oluşturabilirsiniz. Bu kanallarda, ilgili konuya veya projeye göre ilgili kişileri ekleyebilir, birlikte çalışabilirsiniz. Örneğin takımınızın adı Pazarlama Departmanı’dır. Bu takım altında, yine bu departmana ait farklı kanallar yaratabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Pazarlama Departmanı takımınızın altına Sosyal Medya kanalı açabilirsiniz. Bunun için, takım isminizin sağında bulunan 3 noktaya (…) tıklayın ve ardından Add Channel diyin.


3) Office 365 Dosyalarınızı Yükleyin

Takımlar ve kanallar tamamlandıktan sonra, artık çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk aşama, mailleriniz arasında kaybolup giden, habersizce değiştirilen ve takip etmekte zorlandığınız dosyalarınızı Teams üzerine yüklemek olsun. Kanalınızdaki ekip arkadaşlarınızla beraber yüklediğiniz dosyalar üzerinden çalışabilir, her değişikliği takip edebilir, dosyalarınızın kaybolmasının önüne geçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, dosyanızı sohbet ekranına sürüklemek veya Files’a tıklayarak Upload demek. Böylece, çalışmak istediğiniz dosyanızı yükleyebilirsiniz. Sıfırdan bir dosya yaratmak istiyorsanız, New’a basarak yeni bir dosya oluşturabilirsiniz.


4) Chat Başlatın

Organizasyonunuza kayıtlı herkesle Chat ortamında buluşabilir, dilediğiniz gibi sohbet edebilirsiniz. Sol üstte bulunan kalem işaretine tıklayarak yazışmak istediğiniz kişi veya kişileri seçin, ardından konuşmaya başlayın. Bu şekilde isterseniz bireysel yazışmalar, isterseniz de grup konuşmaları yaratabilirsiniz. GIF, Sticker, Emoji gibi seçeneklerle de sohbetlerinizi keyiflendirmeyi unutmayın!


5) Dosyanızı Sekmeye Ekleyin

Takımınızı, kanallarınızı ve chat sayfanızı oluşturup dosyalarınızı yüklediniz. Peki ya pek çok dosya varsa ve bazıları yüksek önem arz ediyorken diğerleri daha az kontrol gerektiriyorsa? Çok basit, en çok kullandığınız dosyayı kanalınızda Files altında bulun. Yanındaki 3 noktaya (…) tıklayın. Pin to top diyerek dosyanızı üst panele yerleştirebilir, bu sekmeden rahatlıkla takip edebilirsiniz.


6) Anında Toplantı Oluşturun

Toplantı yapmak için artık yerin ve zamanın bir önemi yok. Kanalınızın en altında bulunan kamera simgesine (Meet Now) tıklayarak anında bir toplantı organize edin. Dilerseniz toplantınıza bir isim verebilir, kameranızı açıp kapayabilir, arka planı bulanıklaştırabilir (Blur my background) ve çok daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz.


7) Birinden veya Kanaldan Bahsedin

Belirtmek istediğiniz önemli bir konu mu var? Birisinin dikkatini mi çekmek istiyorsunuz? Kanalınızda yazışıyorsanız, @ diyerek kanalınızın adını yazın. Örneğin, @SosyalMedya veya @PazarlamaDepartmanı diyebilirsiniz. Birisinin dikkatini çekmek için de yine @ diyerek o kişinin adını yazın, @MertTüfekçioğlu gibi. Tüm bu özellikler Chat sayfasında da geçerlidir.


8) Uygulama Ekleyin

Microsoft Teams ile entegre çalışan yüzlerce uygulama mevcuttur. İsterseniz, kurumunuzda kullandığınız size özel çözümler varsa buraya ekleyebilir veya mevcut olan uygulamalardan birini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ekranınızın sol alt tarafında bulunan Apps’e tıklayın, ardından mevcut uygulamalardan tercihinizi yapın veya kendi uygulamanızı yükleyin.


9) Canlı Yayın Başlatın

Kanalınıza hoş mu geldik? İster organizasyonunuz içine, ister organizasyonunuzun dışına bir canlı yayın oluşturabilirsiniz. Bunun için sol tarafta bulunan Calendar’a gelin. Sağ üstte bulunan New Meeting’in yanındaki oka tıklayın ve açılan menüden Live Event’e basın. Gün, saat ve sunucu bilgilerini girdikten sonra diğer ayarlamaları gerçekleştirin ve canlı yayına başlayın.


10) Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Teams ile yapabileceklerinizin sonu yok! Makronet Instagram, LinkedIn, Facebook ve Twitter hesabımızda her Salı günü #TipsTuesday başlığında, Microsoft ürün ve servisleri hakkında ipuçları paylaşıyoruz. Corona Virüsü dolayısıyla uzaktan çalışmanızı desteklemek adına Teams özelinde paylaşımlarımızı da artırdık. Bu ipuçlarını kaydedebilir, kısa sürede harika işler başarabilirsiniz!


Artık hazırsınız! Microsoft Teams hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Mert Tüfekçioğlu Marketing Specialist https://www.linkedin.com/in/merttufekcioglu/

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page