Dünyanın İlk ve Tek Microsoft Teams Siber Güvenlik Çözümü: Node Insight

Belki defalarca blog yazısı yazdık ama hiç bu kadar heyecanlanmamıştık. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, dünyanın ilk ve tek (şimdilik) Microsoft Teams siber güvenlik çözümünü duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Karşınızda, Node Insight!

Node Insight’ın muazzam kabul edilebilecek özelliklerine geçmeden önce şunu da belirtmekte fayda var: Makronet olarak yazdığımız bu yazılım bizim için gurur verici olduğu kadar aynı zamanda ülkemiz için de büyük bir iftihar sebebidir. Çok yakında bu servisimizle tüm dünya genelinde ismimizi ve ülkemizi siber güvenlik alanında da fazlasıyla duyurmuş olacağız.

Node Insight Nedir?

Node Insight, her sektördeki kurumsal firmalar için siber güvenlik ve varlık yönetimi sağlayan ilk ve tek Microsoft Teams çözümüdür. Bu ygulamayı özel kılan en önemli konu ise bu uygulamanın, BT biriminden daha ileriye giderek son kullanıcıya dokunuyor olmasıdır. Bir başka deyişle, Microsoft lisans sağlayıcısı olarak ilk iletişim kurduğumuz kişiler genellikle BT yöneticileri ve elemanlarıdır. Servisler, ürünler veya lisanslar kendileri tarafından incelenip, son kullanıcıya indirilir. Node Insight sayesinde artık biz de doğrudan son kullanıcıya dokunabiliyoruz. Bunu sağlayan da tabi ki Microsoft Teams’in aktif ve yaygın kullanımıdır.

“Node Insight, tüm gerekli standartlara uygunluğu kabul edilmiş ve Microsoft Teams uygulama galerisine girmeye hak kazanmış bir uygulamadır.”
Erdem Erdoğan, Microsoft Regional Solutions Architect for Cybersecurity & Cloud

Güvenlik anlamında geçtiğimiz aylarda MyScore çözümümüzü, ardından, Mayıs ayı içerisinde de yeni güvenlik çözümümüz Node Insight’ı sizlere sunmuştuk. Tüm bu güvenlik yatırımlarını, aslında bir anlamda Ar-Ge firmasına dönüşüyor olmamıza borçluyuz. Daha önce de duyurusunu yaptığımız gibi TeknoPark Istanbul’a girmeye hak kazanan bir Microsoft iş ortağıyız. Geliştirdiğimiz ve geliştireceğimiz tüm ürün ve servislerimiz, yüksek güvenlik özellikleriyle tasarlanmaktadır.

Node Insight’ın bir yılı aşkın programlama süreci de aslında güvenlik vizyonumuz ve Microsoft’un sahip olduğu güvenlik standartları ile ilgili bir süreçti. Bugün gönül rahatlığıyla diyebiliyoruz ki hem bizim için, hem sizin için, hem de tüm dünya genelinde Microsoft için güvenli bir güvenlik çözümü yarattık.

Servisimizin detaylarına geçmeden önce 14 Mayıs’da gerçekleştirdiğimiz dijital lansmana katılan Microsoft Türkiye Bölgesel Siber Güvenlik ve Bulut Çözümleri Mimarı Erdem Erdoğan’ın sözlerini hatırlatmak isteriz: “Hem performans hem de güvenlik anlamında arka plandaki süreçleri Microsoft olarak temin etmek durumundayız. Tüm gerekli standartlara uygunluğu kabul edilmiş ve Teams uygulama galerisine girmeye hak kazanmış bir uygulamadır Node Insight. Böylece, hem güvenliği sağlayacak, hem de kendisi de güvenli olacak bir uygulama ortaya çıkmıştır.

Node Insight Çalışma Prensibi

Node Insight’ın en büyük özelliği, 3. parti bir yazılım olmaması ve bir entegrasyon süreci gerektirmemesidir. Bilindiği üzere pek çok uygulama genellikle web portallarının Teams’e entegre edilmesiyle yaratılıyor. Bu tip uygulamalara nazaran Node Insight, Teams’e özel yazılmış bir servis olmasından kaynaklı olarak Teams çalıştıkça çalışan bir servistir; yani, Teams sayesinde var olur.

İlk kurulum, firmanızın Global Admin statüsündeki BT çalışanınıza aittir. Ardından, son kullanıcıların tamamına tek bir bilgisayardan otomatik olarak indirilebilir. Uygulamayı bulmak için Microsoft Teams Apps kısmına gelin > Node Insight veya ‘cybersecurity’ yazın > Uygulamayı kur diyin ve aşamaları takip ederek hızlıca kurulumu gerçekleştirin.

1 ay ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim, Node Insight’ın çalışma prensibine:

 1. Tek bir tıkla kurumunuzun yazılım ve donanım varlığını inceler.
 2. Anket özelliği, son kullanıcıların siber tehditlere karşı alışkanlıklarını keşfetmelerine yardımcı olur.
 3. Güvenlik zaafiyetlerini minimuma düşürmek için aksiyon alınabilir içgörüler önerir.
 4. Microsoft Teams uygulaması içerisinde kolay kullanılabilir ve yönetilebilir bir hizmet sunar.
 5. BT yöneticileriyle her zamankinden daha aktif etkileşim elde etmenize yardımcı olur.
 6. Lisanslarınız dahilindeki uygulamaları ana sayfa üzerinde gösterir.

Node Insight Avantajları

Servisimizin avantajlarından önce bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü CIO’su Flavio Aggio, Corona Virüs dolayısıyla artan siber saldırılara şu sözleriyle dikkat çekmişti: “Şimdiye kadar karşılaştığımız tüm saldırıların 2 katı büyüklüğünde bir siber saldırı ile karşı karşıyayız.”

Güvenlik tedbirleri geliştikçe siber saldırılar da kendi çözümlerini yaratmaya başlıyorlar. Pandemi sürecinde artan siber saldırılar da bunun en büyük kanıtı olabilir. Siber güvenliğin bu kadar önemli olduğu bir dünyada siber güvenlik uygulaması yazmış ve yayınlamış olmak çok önemli ve ciddi bir durumdur.

Node Insight’in sizlere sunmuş olduğu pek çok avantajdan en önemlilerini sizlere gösterelim:

 1. Güvenlik Puanı artışlarını oyunlaştırarak departmanlar arasında verimli Microsoft Teams Kullanımını Artırma
 2. Siber güvenlik ve bilgisayar performansı anketleri ile Yazılım & Donanım Varlık Yönetimi.
 3. Önerilen akıllı eğitimler ile KVKK ve Güvenlik Farkındalığı.
 4. Sadece tek bir panel üzerinden veri takibi ile Kurum Çapında BT Kontrolü ve BT Maliyet Tasarrufu.
 5. Anketler, raporlar, öneriler ve eğitimler ile Güvenlik ve Uyumluluk Gelişimi.
 6. Panel üzerindeki hatırlatmalar ile Lisans Dahilindeki Uygulamaların Aktif Kullanımı

Ayrıca, 14 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz Node Insight dijital lansmanını da izleyerek daha detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son Söz

Bu yazıyı okuduğunuzda belki büyük bir farkındalıkla okumuş olacaksınız ama tekrar hatırlatmak isteriz, Node Insight hem Makronet’in, hem Microsoft’un, hem Türkiye’nin, hem de dünyanın ilk ve tek siber güvenlik uygulamasıdır. Bu başarı, bu uygulamayı bizimle paylaşan ve kullanan herkesindir.

Siber güvenlikte öngörülemeyen tek şey, insan faktörüdür. İşte bunun önüne geçmek adına Node Insight yaratıldı ve sizlerin hizmetine sunuldu. Her geçen gün daha da gelişecek, daha da güçlenecek ve daha kararlı olarak siber tehditlere ‘DUR!’ diyebileceğiz.

Daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilir veya www.nodeinsight.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güvenlik bir istek değil, ihtiyaçtır.

Mert Tüfekçioğlu
Marketing Specialist
https://www.linkedin.com/in/merttufekcioglu