Karşınızda Akıllı Baston: WeWalk

Kaldırımlara park eden,
Işık ihlallerinde bulunan,
Yaya geçitlerini, iniş ve çıkışlarını görmezden gelen araçlar.

Empati kurmanın her geçen gün giderek daha da zorlaştığı günümüz dünyasında, bazı engelleri aşabiliyor olmamız çok önemli. Görme engelli biri için bazı kavramları anlamlandırmak, bizim için bir an meselesi halbuki: Yürüyüşe çıkmak, yaya geçidinde sağa sola bakmak, araçlara inip binmek ve daha fazlası. Aslında günün sonunda bizim normalleştirdiğimiz bir olgu, görme engelliler için bir lüks haline dönüşüyor: Özgürlük. Bu büyük ayrıcalığa sahip olamayan insanlar için neler yapılıyor ve ne kadar etkili?

Tam da bu konular gündemdeyken sizlere güzel bir haberimiz var: Engelsiz bir dünya için, engelleri aşıp sınır tanımayan teknoloji dünyasında bir adım atılmış durumda. Yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), bulut teknolojileri, takla atan robotlar derken karşımıza çok basit, yenilikçi ve toplumsal fayda sağlayan bir ürün karşımıza çıkıyor, WeWalk. Görme engelliler için bir devrim olarak kabul edilebilecek bu ürün neler vaad ediyor, çalışma prensibi nasıl ve ne gibi yenilikçi tasarımların, ürün ve servislerin önünü açacak merak konusu doğrusu. Gelin sizlere WeWalk’ın mucizevi özelliklerinden bahsedelim.

 

WeWalk Nedir?

Vestel ve Young Guru Academy (YGA) tarafından geliştirilen WeWalk, görme engelliler için özel olarak tasarlanmış dünyanın en akıllı bastonudur. 2018 yılında Thomas Edison’a ithafen verilen Edison Ödülleri’nde ‘Sağlık ve İyi Yaşam’ kategorisinde ‘Altın Ödül’e layık görüldü. Son olarak, Time dergisi tarafından ‘2019’un En İyi İcadı’ seçildi.
wewalk

 

Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Bastonu yoldaşı olan görme engelli insanlar için özel olarak hazırlanmış WeWalk’ın çalışma prensibi ise çok basit. Engel algılama, akıllı telefonlara bağlanma ve mobil uygulamalarla entegre çalışma özellikleriyle kullanıcılara büyük avantajlar sağlıyor:

Engel Algılama: Baş ve göğüs hizasındaki engelleri ultrasonik sensörler ile algılar. Sensörlerine takılan engelleri titreşim ile kullanıcıya bildirir.

Bluetooth ile Eşleşme
: WeWalk uygulaması, akıllı telefonlara indirildikten sonra baston, Bluetooth ile telefona bağlanır. Konum açma/kapama gibi özellikler, bu ağ aracılığıyla akıllı baston üzerinden gerçekleştirilir.

Entegrasyon: Yazılım güncellemeleriyle WeWalk’a yeni özellikler kazandırılır. Google Haritalar ve Alexa ile entegre çalışarak, kullanıcılarına sesli komutlar verir.

Yazımızı bitirirken sizlere sıcacık bir video bırakıyoruz. Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Test Lideri Duygu Kayaman ile WeWalk’ın kurucu ortağı Kürşat Ceylan’ın ağzından hazırlanmış bu videoyu izleyerek ürünü yakından tanıyabilir, çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji insan hayatına dokununca ne kadar güzel oluyor, değil mi?

Mert Tüfekçioğlu

Marketing Specialist, Makronet