Gerçekten Güvende Misiniz?

Konu güvenlik olduğu zaman aklımıza pek çok soru geliyor: Bilgi işlem departmanı gereken önlemleri aldı mı; alınan önlemler ve güvenlik araçları şirket içerisinde ne kadar verimli kullanılıyor; kişisel verilerimiz güvende mi; en önemlisi de, gerçek güvenlik nedir?

Sosyal hayatımızda güvenliğimize ne denli önem veriyorsak, iş hayatımızda da o kadar hassas olmamız gerekiyor. Birçok güvenlik tehditlerinin birbirine benzerlik göstermesinin yanı sıra başka bir konu daha var; kurumsal veriler, birçok açıdan özeli değil geneli etkileyecek büyüklüktedir. Bu yüzden iş hayatımızda bizi tehdit eden unsurları ve onları adresleyen çözümleri araştırıp hayata geçirmemiz gerekiyor.

Günümüz dijital dünyasında, farkında olduğumuz ve olmadığımız tehditler artık çok fazla. Öyle ki bu tehditler, hem kurumsal verilerimizi hem de kişisel bilgilerimizi hedef alacak boyutta. Bu yüzden, siber güvenliği birincil görev olarak kabul etmek konusunda hem fikiriz.

Peki, gereken önlemleri nasıl alabiliriz?

Güvenlik Önlemlerinizi Hemen Alın

Güvenlik önlemlerinizi almak için dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim sizlere. Firmanızı dışarıdan gelebilecek herhangi bir saldırının kullanacağı kanalları keşfetmeniz gerekiyor. Veri hırsızlığının önüne geçmek ve e-postalarınızı fidye yazılımlara karşı korumak için de bazı aksiyonlar almanız gerekiyor. Microsoft 365’in sunmuş olduğu siber güvenlik önlemleri, firmanızın güvenlik açıklarını tespit ederek kurumunuza en uygun çözümleri sizlere sunar:

• Bulut tabanlı bir sınıflandırma, etiketleme ve koruma çözümü kullanın. E-posta ve dokümanlarınızı belirlenen etiketlere bağlı hak yönetim kuralları ile koruma altına alırsınız, ve bunu otomasyona bağlayabilirsiniz.
• Tüm mobil cihaz ve uygulamalarınızı yönetin. Kurumsal cihaz ya da kişisel cihazlarda farklı kurallar uygulayarak yalnızca kurumsal verilerinizin ve servislerinizin güvenliğinden emin olun.
• Kimlik yönetimi uygulamalarını kullanın. Kullanıcı aktivitelerini ve diğer şüpheli aktiviteleri kolaylıkla takip ederek kimlik bazlı yönetimler gerçekleştirebilirsiniz.
• Makina öğreniminizi güçlendirin. Geleceğe yönelik tehdit algoritmaları ve koruma yöntemleri geliştirerek yapay zekanın firmanıza artı değer katmasına izin verin.
• Raporlamalarınızı geliştirin. Tehditlere karşı gelişmiş raporlama seçeneklerine sahip olun, KVKK süreçlerinizi takip edin ve saldırıların şiddetini inceleyerek özel savunma kanalları geliştirin.

“Maddeleri sıralamak kolay ama hayata geçirmek zor,” dediğinizi duyar gibiyim. Tüm bu maddeleri ve çok daha fazlasını sizler için Microsoft harekete geçmiş durumda! Microsoft 365 Security kurumsal dünyanın dijital dönüşümünü güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için sizlerin yanında. Bizlerle iletişime geçerek güvenlik önemlerinizi almaya hemen bugün başlayın!

Göktuğ Yıldırım
Müşteri Başarısı Uzmanı