Hologram Nedir?

1977 yılında 6 Oscar ödülü kazanan Star Wars: A New Hope filmini hatırlarsınız. Leia Organa, kendi gezegeni olan Alderaan’ı İmparatorluk’tan kurtarmak için R2D2 droidini kullanarak Obi-Wan Kenobi’ye bir mesaj ulaştırmak istemiştir. Bunun için, droidin içine kendi videosunu yüklemiştir. Ardından, droid başka bir gezegende Luke Skywalker ile buluşur, kaydedilen videonun hologramını yansıtmasıyla aksiyon başlar. O dönemde bu sistemi ilk kez gördüğünüz zaman neler hissettiğinizi hatırlıyor musunuz?

Tam 42 yıl sonra, Microsoft Inspire 2019’da Julia White, Vice President, kendi hologram görüntüsünü sahnede paylaşarak, büyük bir şaşkınlığı ve heyecanı beraberinde getirdi. Tüm izleyicilerin nutkunun tutulduğu videoyu ilemek için aşağıdaki tıklayabilir, o olağanüstü deneyime tanıklık edebilirsiniz.

Hologram Nasıl Çalışır?

Aslında hologram, 3 boyutlu görsellerin lazer teknolojisi yardımıyla kaydedilip, çoklu ortamlara aktarılmasıdır. Işık kaynağı yarı saydam bir aynaya çarparak ikiye bölünür. Işıklardan birisi, mercek tarafından kırılarak cismi aydınlatır. Diğer ışık ise ayna tarafından kırılarak fotografik panel üzerine düşer. İki ışık da hologram panelinin üzerine yansıdığı anda, kalıcı bir model oluşur.hologram

Ek olarak ikinci bir lazer oluşturulur ve doğrudan panele yansıtılır. Birbirleriyle bir araya gelerek kesişen iki lazer ışını, kayıt panelinde cismin 3D görüntüsünü ortaya çıkarır. Öyle mükemmel çalışır ki bu sistem, nereden baksanız aynıdır, ama dokunmanız maalesef mümkün olmamaktadır.

Evet, önceden bir kayıt sistemi mevcuttur. Anlık olarak senkronize bir hologram yaratma görüntüsü maalesef henüz yaygın değil; lakin, bu konuda da adımlar dünyada atılmaya başlanmış. Çok yakında bulunmak istediğiniz toplantılara hologram yoluyla bağlanabileceğinizi duyarsanız, şaşırmayın!

Nerede Karşımıza Çıkar?

Hologram teknolojisi aslında pek çok sektörlerde farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Örneğin, bir mimarlık şirketinde tasarlanan yapıyı üç boyutlu olarak incelemeniz mümkündür. Sağlık sektöründe ise estetik cerrahi müdahalelerde hologram teknolojisi kullanılmaya başlanmış durumda: Hastanın görüntüsü alınıyor, estetikli hali hologram olarak müşteriye gösteriliyor. Böylece karar verirken “öncesi-sonrası” görsellerini elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

Microsoft ise yepyeni bir cihazla karşımıza çıktı: HoloLens. Julia White’ın da sunumunda kullandığı ve Windows 10 ile entegre çalışan bu cihaz, holografik görüntüleri gözünüzün önüne getiriyor ve ellerinizle kontrol edebiliyorsunuz. Herhangi bir ikinci cihaza gerek duymadan tasarımlar gerçekleştirebilir, bunları üç boyutlu yazcılardan çıkartabilirsiniz. Bu teknoloji harikasının ameliyatlarda da kullanılması öngörülmekte.

Daha önceki blog yazımda bahsettiğim gibi, dijital dönüşüm başladı. Dijital dünyanın meyvelerini, insani duygularımızı kaybetmeden yiyebildiğimiz bir dünya dileğiyle!

Mert Tüfekçioğlu
Marketing Specialist