Microsoft’un Globalde
En İyi SAM İş Ortağı Makronet

Microsoft liderlerinin ve binlerce iş ortağının katıldığı, her yıl gerçekleşen en kapsamlı Microsoft Inspire etkinliği 14-18 Temmuz 2019 tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleşti. En prestijli ödüllerin dağıtıldığı bu etkinlikte, Makronet olarak dünya çapında verilen en iyi SAM iş ortağı ‘Worldwide Microsoft SAM Partner of the Year’ ödülünü aldık! Ödülümüzün gururunu yaşıyoruz. Makronet’i destekleyen, her zaman yanımızda olan müşterilerimize ve tüm Makronet ekibine kendi adıma çok teşekkür ederim.

Peki nasıl oldu da Makronet dünya çapında Microsoft’un en iyi SAM iş ortağı oldu?

Öncelikle çok çalıştık ve çalışıyoruz. İkincisi ise değişen trendi takip etmek çok önemliydi. Bu trendin ana öznesi ise son kullanıcıya kadar dokunan uçtan uca yaşam boyu süren katma değer sunan ve sürekli bilgi ile besleyen bir yapıya geçmenin zorunluluğunu görebilmekti.  Bu dönüşüm yaşanırken, bu yapıya geçişi kolaylaştıracak yazılımların öneminin artık çok büyük olduğunun farkındaydık. Makronet olarak, grup şirketlerimizden Codesmart (www.codesmart.com.tr) ile birlikte geliştirdiğimiz ve Türkiye’de 40’ın üzerinde Microsoft İş Ortağı tarafından P2P modeli ile kullanılan SamClick yazılımı ile bu dönüşüme büyük katkı sağladık.

Aynı zamanda Türkiye’nin global programdaki tek Microsoft SAM Managed (https://www.microsoft.com/en-us/sam/programs-sam-managed-service-program.aspx) iş ortağı olarak, SAM Managed süreçlerinde de kullandığımız bu yazılımı, bu yıl tüm dünyadaki iş ortaklarının kullanımına da sunmayı planlıyoruz.

Tam da bu değişim ve dönüşüm, Microsoft Inspire’da bu sene Yazılım Varlık Yönetimi (SAM) oturumunda da açıklandı. Peki Inspire’da neler konuşuldu?

Microsoft Inspire’da açıklanan büyük Microsoft SAM değişiklikleri

Geçtiğimiz yıl uyumluluk tabanlı Yazılım Varlık Yönetimi projelerinden uzaklaşıyor. SAM, Solution Assessment’a dönüşüyor. Yani artık sadece uyumluluk(compliance) bir mesele değil, firmaların ihtiyacına uygun senaryolar geliştirmek ve bulut alt yapısıyla sürdürülebilir bir optimizasyon modeli sağlamak. Bunu yaparken her zaman ‘Nasıl?’ sorusunu sorarak, üzerine yoğunlaşıp yol haritası çıkarmak çok önemli. Sadece ‘Buluta geçmeniz lazım’ demek yeterli olmuyor. Makronet olarak biz de bu dönüşümü kolaylaştıracak yazılımların önemini biliyoruz.

Özetlemek gerekirse SAM süreci artık yazılım varlıklarının yönetiminin ötesinde aşağıdaki adımlara öncelik veren bir program:

– Firmaların hangi teknolojiye sahip olduğunu ve kullandığını en iyi şekilde bilmek
– Buluta geçiş, bir eylem ve geçiş planı için sonraki adımlar konusunda periyodik olarak danışmanlık vermek,
– Yönetilen bir çözümle firmaların ihtiyaçlarını optimize ve kontrol etmek.

Dijital teknoloji artık hemen hemen her hayatı ve organizasyonu etkiliyor. Gittikçe daha fazla uygulamanın ve projelerin buluta taşındığı bu dönemde, daha derin bir uzmanlık ve rehberlik ihtiyacı doğuyor.

BT Varlık Yönetimi ve Yazılım Varlık Yönetimi’nin kuruluşunuz için çok önemli olduğunu düşüyorsanız, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.makronet.com/makronet-iletisim/

Nihan Yazgan Kunduracı, Marketing Executive
nihan@makronet.com