Dijital dünyaya ayak uydurmaya çalışırken yıllar çok hızlı geçiyor.

Milenyumu kutladığımız günler daha dün gibiydi sanki; şimdi yıl oldu 2019. Teknoloji sabit hızla değil, ivmeli bir şekilde ilerliyor. Teknolojinin gelişimi de yeni nesilleri ve doğal olarak iş dünyasını da oldukça etkiliyor. Hatta jenerasyonlara göre bile İnsan Kaynakları stratejileri belirlenebiliyor. X nesli, Y nesli, yok Z nesli derken, çalışma ortamlarımızda her yaş skalasında iş arkadaşlarına rastlayabiliyoruz. Peki olay iş yapmaya gelince, eski kurallar ve uyum devam ediyor mu sizce?

Günümüz modern iş ortamındaki değişimden bahsederken, biraz da sayılara değinmek gerekebilir. Artık iş yerlerinde %45 oranında sosyal medya kullanılmakta diyebiliriz. Ayrıca sadece iş bilgisayarlarımız değil, iş telefonlarımız tabletler, kişisel telefon ya da bilgisayarlarımız ile artık ortalama 3-4 cihaz kullanımına ulaşmış durumdayız. Her biri arasında tam senkron çalışmak da ayrı bir mücadele olmaya başladı. İş gücünde beş jenerasyon beraber çalışıyor ve verilere göre de 2020 yılına kadar da çalışanların %72’sinin uzaktan çalışması bekleniyor. Ve en önemli veri şu ki; artık iki kat daha fazla ekipler mevcut ve çalışanlar zamanının %80’ini işbirliği yapmak için harcamaktadır. Toplantılar, çağrılar vs.. derken bir çalışanın zamanının beşte dördünü diğer çalışanlarla senkron olmaya çalışırken harcaması sizce de verimlilik için büyük engel değil mi?

İnternette biraz arama yapsanız onlarca, belki de yüzlerde yeni uygulama, iş yeri iletişim çözümü, işbirliği yazılımları bulabilirsiniz. Neyi ne zaman kullanacağınızı bilemem de en büyük dezavantajınız olacaktır. Dünya devi Microsoft’un bu konudaki yatırımları da yadsınamaz durumda. Skype for Business’ın rafa kaldırılmaya başlaması, Yammer’ın satın alınması ve 2 yıl önce piyasaya sürülen Teams uygulamasının piyasadaki en hızlı gelişen uygulamaya dönüşmesi, SharePoint Online ile ekip ya da firma yapacaklarının sınırının kalmaması hemen hemen aynı zamanlara denk gelmekte. Bunun da yanında iş ortaklarını; yaygınlaştırma ve değişim yönetimi konusunda uzmanlaştırıp, firmalara değer katma konusunda cesaretlendirip, ödüllendiren bir yapıya dönüştü.

Bugünün artık geriye dönüşü yok. Sürekli olarak ileri gitmek ve zamanın bize getirdiklerini hayatımıza ve işlerimize katmamız gerekiyor. Piyasalarda ve modern iş yerinin tanımında değişim rüzgarları esiyor. Peki siz bu değişim rüzgarında savrulup kaybolmak mı zorunda kalacaksınız, yoksa yelkenleri açıp daha da hızlı geleceğe yol mu alacaksınız? Aslında istediğiniz şey çok net.
Peki o zaman: Yelkenler fora!

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Microsoft Global Program Manager, Eren YAY
https://www.linkedin.com/in/erenyay/