rebus başarı hikayesi

Microsoft’un, girişimcilerin kuluçka dönemlerindeki başarılarına katkı sağlamayı amaçladığı BizSpark programı üyelerinden Rebus Labs, ısıya duyarlı malzemeleri koruyan Modus ile gerek bir başarı hikâyesine imza attı.

Michael Boyman tarafından kurulan Rebus Labs, alana özgü akıllı çözümler sağlayan ve analitik iş zekâsını desteklemek üzere IoT (nesnelerin interneti) uygulamaları geliştiren genç bir Türk şirketi. Son dönemde niş bir pazar olan akıllı soğutma alanına odaklanan şirketin son ürünü Modus; eczane, hastane ve laboratuvarlarda kullanılan soğutma dolaplarında ısı ve nemi düzenleyip dengeleyen bir cihaz.

Kritik görevler için Modus

Modus ile kullanıcılar, sabit sıcaklığa sahip bir ortam gerektiren (aşı, plazma, mikrobiyoloji kültürleri, serumlar gibi), bozulabilen, hassas bir malzemeyi daha kolay koruyabilir; böylelikle bu tür malzemenin amaçlanan etkisini kaybetmediğinden emin olabilirler. Soğutma dolabının iç ve dış ortam sıcaklıklarını sürekli izleyen Modus; sesli sinyaller, üst üste gönderilen SMS ve e-posta mesajlarıyla operatörleri hemen uyarır. En ufak bir ısı değişikliğine tepki veren cihaz, istenmeyen herhangi bir dalgalanmaya kısa sürede müdahale edilmesini sağlar. Modus’un kullanımı da gayet basit ve pratik: Modus’un donanım sensörleri soğutma dolabına bağlandıktan sonra kullanıcılar cihazı hemen kullanmaya başlayabilir; herhangi bir internet tarayıcı üzerinden sistem ayarlarını belirleyerek denetleyip yönetebiliyor.

Modus, öngörülemeyen bir durum yaşandığında hassas malzemelerin bozulup bozulmadığını da değerlendirebilecek şekilde tasarlanmış. Boyman, “Elektrik kesilmesi gibi talihsiz olayların önemli, hayat kurtaracak çalışmaların etkisini azaltabileceği veya bozabileceği gerçeğini de hesaba kattık. Modus’un gerçek zamanlı uyarı ve sinyalleri, ilgililerin her tür durumda her zaman bilgilendirilmesine yardımcı olur. Uzun süreli bir elektrik kesintisi durumunda bile Modus ölçümleri kaydetmeyi sürdürür, kullanıcıların deney veya ilaçlarının ne durumda olduğunu tam olarak değerlendirebilmelerini sağlar,” diye anlatıyor.

modus cihazı

Modus ve Azure işbirliği 

Boyman, Modus’ta kullanılan kodların büyük bölümünün açık kaynak sistemler üzerinde çalıştığını, esnek ölçeklenirliği ve kullanımı kolay arabirimleriyle de Azure’un cihazın bulut altyapısını barındıracak mükemmel bir platform olarak öne çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Çözümümüzde Linux, MongoDP, Python çalıştırıyoruz. Azure’un sanal makine altyapısı kullanımımız için yeterli olmanın çok ötesinde. Üstelik Azure bize mükemmel müşteri desteği ve sorularımızı sorabileceğimiz yerel bir ofis de sağlıyor. Azure kesinlikle ürünümüzü pazara daha hızlı çıkarabilmemizi sağladı.”

BizSpark nedir?

BizSpark beş yıldan küçük ve yıllık 250 bin doların altında ciroya sahip yazılım sektörü start-up’larının dahil olabileceği bir programdır.  Kuluçka aşaması veya başlangıç aşamasındaki girişimler, yalnızca maliyet avantajı elde etmekle kalmıyor Microsoft mentorluğunda büyüyor.

Bizspark

BizSpark Plus programıyla uygun özellikteki start-up’lar, 2 yıl boyunca Microsoft’un uygulama geliştirme platformu olan Visual Studio, Office 365 ve pek çok Microsoft teknolojisini ücretsiz kullanım hakkı sunan MSDN (Microsoft Software Developer Network) üyeliğini kullanabilmekte. BizSpark Plus üyeleri MSDN kapsamında ayrıca 120 bin USD’lik Microsoft Azure Bulut Platformu’nu kullanma hakkına sahip oluyor.

Microsoft BizSpark programına www.microsoft.com/bizspark adresindeki formu doldurarak başvurabilirsiniz.