Güvenlik alanında geçtiğimiz seneye dair çarpıcı rakamlar gelmeye devam ediyor. En son CRN’in yayınladığı son Üç Aylık Fidye Yazılım Raporu’na göre kötü amaçla altyapılara yapılan saldırılar 2016’da %3500 artış gösterdi. Bu oranın 2017’de daha da artacağı düşünülüyor.

Tüm diğer savunma mekanizmalarının zarar gördüğü durumda kullanılmak üzere iş kritik bilgilerinin yedek kopyasının alınması, kuruluşların fidye yazılım saldırısı sonucunda oluşabilecek kayıplardan korunabilmelerine yardımcı olacak önemli yollardan biri. Fidye yazılım saldırganları yedekleme uygulamalarını ve “shadow copy” diye de bilinen gölge kopya birimi gibi işletim sistemi özelliklerini etkisizleştirmeye ağırlık verdiklerinden kötü amaçlı bir saldırıda erişilmesi mümkün olmayan yedeklerin bulunması önemlidir.

Alınabilecek Önlemler

Yeni yılın başlangıcı mevcut yedeklemelerinize dair strateji ve ilkelerinizi, ayrıca yedek verilerinizin gizliliğinin kırılmasının işinize olası etkilerini yeniden değerlendirmek için mükemmel bir zamandır. Güvenlik, müşterilerimiz için her zaman yüksek öncelikli bir konu olduğu için Operations Management Suite (OMS) bütünsel güvenlik yetenekleri sağlamaya devam etmektedir. Kurum içinden buluta aldığınız yedek kopyaları fidye yazılımdan korumak amacıyla Azure Backup’ın yayınladığı bir grup yeni özellik, OMS’e sürekli yaptığımız yatırımların bir göstergesidir.

azure backup

Yedeklerinizin, gelişmiş bot ve kötü amaçlı yazılım saldırılarından korunması gerekir. Verilerin kalıcı olarak kaybolması işinizde ciddi kayıplara yol açabilir. Buna karşı korunmanıza yardımcı olmak için Azure Backup daha derin güvenlik, daha hızlı bildirimler ve genişletilmiş kurtarılabilirliği kullanarak verilerinizi kötü amaçlı saldırılara karşı korur.

Daha derin güvenlik için, kullanıcıların verileri yedeklemesine olanak tanıyan ve Azure portalı tarafından üretilen güvenlik PIN’ini yalnız geçerli Azure kimliği olan kullanıcılar alabilir. “Yedeklenen verileri sil” gibi kritik bir yedekleme operasyonu için komut verilmişse, müdahale edip işletmenize etkisini en aza indirgeyebilmeniz için size derhal bir bildirim gönderilir. Bilgisayar korsanları yedeklenen verilerinizi silmeyi başarırsa, Azure Backup silinen yedek verileri silme işleminden sonra 14 gün süreyle saklar.

Bu yılın verileriniz için şimdiye kadarki en güvenli yıl olmasını sağlamak için yedekleme ilkelerinizi yeni yılın öncelikli işleri arasında planlayın.

BT uzmanıysanız, ücretsiz Microsoft Operations Management Suite hesabı oluşturarak yeni Azure Backup yeteneklerini inceleyebilirsiniz.

Fidye yazılım ve fidye yazılımdan korunmak için kullanabileceğiniz stratejiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Protecting Against Ransomware Threats web seminerimizi izleyebilirsiniz.

Related Posts