Powerapps

Bana gelen sıkça sorulardan biri olan PowerApps ve Microsoft Flow hakkında bazı gelişmeleri sizlerle de paylaşmak istedim.

Çalışanların iş akışlarını otomatikleştirmesini, ekibe özgü gereksinimlerini karşılayan kişiselleştirilmiş uygulamaları kolayca geliştirmesini sağlayan Microsoft Flow ve PowerApps kısa bir süre önce genel kullanıma sunuldu. Yakın zaman önce, akışlarınızı doğrudan SharePoint listesinde oluşturmanızı ve başlatmanızı sağlayacak SharePoint ve Microsoft Flow entegrasyonunu duyurmuştuk. Ayrıca, PowerApps ile SharePoint’un yerel entegrasyonuyla birlikte SharePoint’te modern belge kitaplıkları ve modern listeler ile iş süreçlerinin yeniden tasarlanmasını sağlayacak zengin deneyimlerin geleceğini de duyurduk.

Farklı çözümlerin birbirleri ile olan entegrasyonun dijital çalışma ortamında üretkenlikte yeni kazanımların önünün açılması için gerekli olduğunu biliyoruz. Verilere mobil cihazlardan erişim bunun ilk adımıydı. Bundan sonraki adım da iş süreçlerini ekip belge ve verileri için aynı siteye getirmektir. SharePoint işte bu nedenle kurumsal iş uygulamalarınız için mükemmel bir adres. PowerApps ve Microsoft Flow için bugün duyurduğumuz dönüm noktalarıyla SharePoint’un birer parçası hâline gelen bu iş araçları sayesinde, Eylül ayındaki Ignite etkinliğinde tanıttığımız şekilde daha derin entegrasyon bekleyebilirsiniz.

Gelecek SharePoint Entegrasyonları

PowerApps, yakında SharePoint web deneyimine de tam entegre olacak. PowerApps, SharePoint listelerinde saklanan verilerle mükemmel bir mobil deneyim sağlıyor. Kısa bir süre sonra PowerApps’i herhangi bir SharePoint modern listesi için varsayılan tarayıcı için entegre edebileceksiniz.

powerapps

SharePoint Listesine Yerleşik PowerApps

Bu ne demek?
– PowerApps’i doğrudan SharePoint mobile uygulamasından başlatabileceksiniz.
– Modern belge kitaplıkları, PowerApps ve Microsoft Flow’da veri kaynakları olarak kullanılabilecek.
– Microsoft Flow’da, otomatik tetikleyicinin başlatmasını beklemenin yanı sıra belirli bir belge veya liste maddesi için her akışı isteğe bağlı olarak da çalıştırabileceksiniz.
– Veri ağ geçidini kullandığınızda PowerApps ve Microsoft Flow, kurum içi verilerle SQL ve SharePoint’ta da bulut tabanlı veriler kadar basit çalışacak.
– SharePoint Online ile daha derin Power BI entegrasyonu. İş süreçleri, veri ve otomasyondan fazlasını gerektirir. Görselleştirme analizinde bir lider olan Power BI ile şimdi görselleri ve grafikleri doğrudan SharePoint ekip sitesine ekleyebileceksiniz.

Kasım 2016’da PowerApps ve Microsoft Flow birçok ticari Office 365 planında otomatik olarak etkinleştirilecek. SharePoint Online’da ve kurum içinde olduğu gibi, SQL, Exchange, OneDrive ve Yammer, Twitter, Box gibi çeşitli kurumsal hizmetlerdeki verilere bağlanabileceksiniz. Fiyatlandırma konusundaki bilgileri http://www.powerapps.com/pricing adresinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, powerapps.com ve flow.microsoft.com sitelerinde verilen kaynakları incelemenizi de öneriyorum.

Sıkça Sorulan Sorular

Microsoft’un PowerApps ve Microsoft Flow için verdiği sözler SharePoint’taki InfoPath gibi iş çözümleri için ne anlama geliyor?

Ignite’ta duyurduğumuz gibi, PowerApps ve Microsoft Flow, iş kullanıcılarının şu anda ve gelecekte SharePoint’ta iş uygulamaları ve otomasyonlarını geliştirebilecekleri araçlardır. Birçok yaygın iş senaryosu, özellikle SharePoint listelerinde kullanılan özelleştirilmiş formlar için InfoPath ve SharePoint Designer’in yerini almaktadır.

Microsoft’un InfoPath ve SharePoint Designer’a desteği sürecek mi? 

2016 içinde duyurduğumuz gibi, 
– SharePoint Server 2016’da InfoPath Form Hizmetlerini barındırma yeteneği sürecek. SharePoint 2016’da InfoPath Form Hizmetleri, SharePoint 2016’nın destek yaşam döngüsü boyunca desteklenecek.

– Office 365’te InfoPath Form Hizmetleri desteklenmeye devam edecek.

– InfoPath 2013 ve SharePoint Designer 2013 bu ürünlerin son sürümleri olacak. SharePoint Designer, SharePoint Server 2016’da tekrar yayınlanmayacak, ancak SharePoint Designer ile geliştirilip, SharePoint Server 2016 ve Office 365’te barındırılan özelleştirilmiş iş akışları desteklenmeye devam edilecek. InfoPath 2013 ve SharePoint Designer 2013 desteği, 2026’ya kadar sürecek olan SharePoint Server 2016 desteğinin yaşam döngüsüyle birlikte sağlanacak.

Müşteriler SharePoint Online içinde ne bulabilecekler? 

Sürüm temel olarak bir lisanslama olayıdır. SharePoint Online içinde önceden etkinleştirilmiş önizleme özellikleriniz varsa, PowerApps ve Microsoft Flow, Uygulama Başlatıcı içinde ve modern listelerin bir ögesi olarak görünmeye devam edecek. Önizleme özelliklerine erişimi devre dışı bıraktıysanız, kullanıcılar bu entegrasyonların önümüzdeki birkaç hafta içinde etkinleştiğini görebilecekler.

Office 365 müşterileri özelleştirilmiş veri kaynaklarına nasıl erişebilirler? 

Office 365 lisansı olan her PowerApps ve Microsoft Flow kullanıcısı, SQL, Exchange, Yammer, Box ve Twitter gibi kaynaklara yerleşik olarak bağlanma yeteneğinin yanı sıra özelleştirilmiş bir API veri bağlantısı oluşturabilir.