Bulutu duydunuz, sağladığı avantajları biliyorsunuz; ama yine de şirketinizin e-postaları için kurum içi bir çözüm kullanıyorsunuz. Belki geçiş düşüncesi ürkütücü geliyor, belki de şu anda henüz gerekli olduğuna ikna olmadınız. Kurum içi sunucularınızda kalmayı birçok nedenle seçiyor olabilirsiniz.

IDG’nin 2015 IDG Enterprise Cloud Computing Survey çalışmasına göre kuruluşların %72’si en az bir uygulamasını bulutta çalıştırıyor, %56’sı ise hangi BT operasyonlarını buluta geçireceklerini değerlendiriyor. Kurum içi e-postalara dair bazı yanlış inanışları ve iş e-postanızı buluta geçirmenin kuruluşunuza sağlayacaklarına dair gerçekleri aşağıdaki başlıklar altında keşfedin.

E-posta saldırılarının şirketinize maliyeti o kadar da çok değil 

CSO Online’a göre kimi zaman ufak tefek gündelik rahatsızlıklar gibi görünse de, kötü amaçlı yazılımın getirdiği maliyet zaman içinde birikerek artar. Neyse ki bulut tabanlı çözümler burada bir fark yaratmaktadır. E-posta tehditleri sürekli geliştiği için en güncel güvenlik korumasına sahip olmak önemlidir; bunu da bulut sağlayabilir.

eposta saldırıları

Belki günlük tehditlerle karşılaşmıyorsunuz ya da veri ihlâlleri arenasında pek bir hareket görmüyorsunuz. Ancak Alert Logic’s Cloud Security Raporu’na göre işin gerçeği, saldırı olaylarının rakamlarına bakıldığında bulutta barındırılan sunucularda daha az olayla karşılaşıldığıdır.

bulut veri güvenliği

Geçiş çok pahalıya mâl oluyor ve uzun bir durma süresini gerektiriyor 

İş e-postanızı bulut sunucusuna geçirmenin uzunca bir durma süresi ile yüksek ön altyapı maliyeti gerektireceğini varsaymak kolaydır. Pahalı donanım satın alma, bunların bakımını yapma gereği olmadığı için bulut e-posta çözümü şirketinizin yatırım maliyetlerini azaltır. Kurum içinde sunucu bulundurma, bakım ve yükseltme yapmak yerine, BT ekibiniz kendi ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeye odaklanabilir.

Upp Technology‘nin araştırmasına göre bulut teknolojisi kullanan şirketlerin %50’si BT harcamalarını %25 oranında azalttıklarını belirtmektedirler. Bu azalma bütçenizde başka projelere yer açar, BT’nin kâr hanenize daha fazla katkıda bulunmasına yardımcı olur. Geçiş sürecinde zaman kaybetme neredeyse söz konusu bile değildir; hızlı çalışan uygulamalar iş süreçlerinin geçiş sırasında çalışır durumda olmasını sağlar.

Durma süresi gündelik çalışmanın bir parçasıdır 

Güvenilir çalışma süresi hesaba katılması gereken önemli bir maliyet unsurudur. Kurum içi sunuculardan kaynaklanan teknik gecikmeler ve durma süreleri birikerek artar, tümüyle kaçınılması olanaksızdır. Kurum içi sunucular çalışmayı durdurduğunda, bunun maliyeti üretkenlikten fazlasıdır. Cogeco Peer 1’a göre, altı işletmeden birinde, yaşanan durma süresinin maliyeti saat başına 1 milyon doları aşabilmekte.

Sonuç
Şirketinizin e-postalarını buluta taşımanız tasarruf sağlar, verilerinizi korur, işletmenizin üretkenlik ve kârlılığını artırabileceğiniz diğer yollara odaklanabileceğiniz zamanı kazandırır.