azure active directory

Azure Active Directory Domain Services özgün yeteneğiyle, kullanmakta olduğunuz uygulamaları bulut ortamına geçirmenizi kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz yılın sonuna doğru Azure AD Domain Services’in genel önizlemesini duyurmuştuk. O dönemden bu yana müşterilerimizle yakın bir işbirliği içinde çalışarak, müşterilerin sistemlerini çalışır duruma getirmeleriyle biz de onların geri bildirimleri ve önerilerinden pek çok şey öğrendik. Bu yılın Mayıs ayındaysa, güvenli LDAP desteği, DNS yapılandırma ve özelleştirilmiş OU’lar gibi bazı heyecan verici yeni özellik ve iyileştirmeleri duyurduk. Mayıs ayından beri geri bildirimleriniz temelinde bu hizmeti geliştirerek iyileştirmeye devam ettik. Bugün, Azure Active Directory Domain Services’in Genel Kullanıma sunulduğunu duyurmaktan kıvanç duyuyoruz.

5700’ü aşkın Azure AD kiracısının bu hizmetimizi test ettiği, bizimle geri bildirimlerini paylaştığı Önizleme programı son derece başarılı oldu. Bu sürece katılan tüm müşterilerimize hizmeti geliştirmemizdeki emek ve zamanları için teşekkür ediyoruz. Bu sene sizlerden gelen geri bildirimlere dayanarak eklediğimiz özelliklerden bazıları:

– Yönetimli etki alanınıza (internet, hatta Amazon Web Hizmetleri üzerinden bile) güvenli LDAP erişimi;
– AAD DC Yöneticileri’ için yönetimli etki alanında DNS yapılandırma yeteneği;
– AAD DC Yöneticileri’ için özelleştirilmiş kuruluş birimleri (OU’lar) oluşturma yeteneği.

Hızlı bir bakış: Azure AD Domain Services nedir?

Azure AD Domain Services, etki alanı birleştirme, grup ilkesi, LDAP ve Kerberos/NTLM kimlik doğrulama gibi Windows Server Active Directory ile tam uyumlu olan yönetimli etki alanı hizmetleri sağlar. Bu etki alanı hizmetlerini, bulutta etki alanı denetleyicilerini kurmanız, yönetmeniz, yama yapmanız gerekmeden kullanabilirsiniz. Azure AD Domain Services’in mevcut Azure AD kiracınızla tümleşmesi sayesinde kullanıcılarınız kurumsal kimlik bilgileriyle giriş yapabilirler. Ayrıca, kaynaklara güvenli erişim için mevcut grupları ve kullanıcı hesaplarını kullanarak kurum içi kaynakların Azure Domain Services yolunu geçmişe göre kolaylaştırabilirsiniz.

Azure AD

Azure AD kiracınız yalnız bulutta olsun ya da kurum içi Active Directory’niz ile eşitlenmiş, Azure AD Domain Services işlevselliği sorunsuz çalışır. Eşitlenmiş kiracılarda, Azure AD Connect dışında bir yazılım kurulumu gerekmez.

Azure Active Directory Domain Services’in kurulumu basittir. Yalnızca hizmeti “etkin” konumuna getirir. Yönetimli etki alanınız için bir DNS etki alanı adı ve yönetimli etki alanınızın bulunmasını istediğiniz sanal ağı seçersiniz.