Yazılım Satış ve Lisanslama

Yazılım Varlık Yönetimi Durumu

İşletmenizde neden bir Yazılım Varlık Yönetimi (SAM) Planı uygulamalısınız? Gereksinimlerinizi değerlendirirken ve bir SAM programının kurumunuza uygun olup olmayacağını belirlerken aşağıdaki nedenleri dikkate alın.

1. SAM İle Mali Güvenlik

Bir kurumda yazılım yönetmenin karmaşıklığı maliyetleri kontrol altına almayı büyük bir sorun haline getirir ve mali açıdan savunmasız olduğunuz hissini verebilir. İyi bir SAM planı uygulamak, yazılım yaşam döngüsü boyunca standartlaştırmayla maliyetlerinizi kontrol altına alır. Dolayısıyla en düşük maliyetli lisans programlarını seçmek için gereken bilgileri güven altına alabilir, bütçe oluşturma için daha iyi BT tahmini sağlayabilir ve yazılım amortismanıyla ilgili vergi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

2. SAM ile Daha İyi Fiyat Noktaları İçin Toplu İndirimler

SAM, lisansları satın alırken tasarruf etmenizi sağlayabilir, yazılım satıcılarıyla ilişkilerinizi geliştirebilir ve gelecekteki anlaşmalarda avantaj sağlayabilir. Tam uygulanan bir SAM planı sizlere, kurumunuzun hangi lisansları, kaç adet satın aldığını ve kurduğunu, ve şu anda neleri kullandığınızı ve dolayısıyla neye gerek duyduğunuzu daha iyi anlamanızı sağladığı için, avantaj sağlar. Bilgisayar başına mı lisans satın almalısınız yoksa toplu lisanslama ile mi tasarruf etmelisiniz? SAM planınız, kurumunuzun özel gereksinimleri için etkili ve verimli kararlar almanıza yardımcı olmak amacıyla size bilgi sağlayacaktır.

3. SAM ile Daha Fazla Yükümlülük Kontrolü

İyi bir SAM planı, lisanslarınızın uyumlu olmasını sağlayarak mali cezaları ve hukuki maliyetleri ortadan kaldırmanızı sağlar ve yasal işlemden kaynaklanabilecek her türlü zararı önleyerek, itibarınızı korumanıza yardımcı olur. SAM, BT yönetimi ve kontrollerinin standartlarını gerektiren devlet düzenlemeleriyle uyumluluğu elde etmenizi de sağlar.

4. SAM İle İyi Kurumsal Yönetim

Etkili kurumsal yönetim iki temel adımla başlar: işletmenizin karşısındaki riskleri tespit etmek ve bir etkiye sahip olmadan önce bu riskleri kontrol etmek ve hafifletmek. SAM, yazılım yönetimiyle (veya böyle bir yönetimin bulunmamasıyla) ilişkili iş ve uyumluluk risklerini tespit etmenizi ve bu varlıkların kurum bütününde tutarlı yönetimini sağlayan tanımlı bir “en iyi uygulamalar” seti oluşturmanızı sağlar.

5. SAM İle Artan Çalışan Memnuniyeti

İyi bir SAM planı çalışanlarınıza, işlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları doğru araçları sağlayacaktır. Olması gerektiği gibi çalışan sorunsuz yazılım ve BT sistemleri, daha yüksek verimliliğin yanı sıra genel olarak daha iyi çalışan morali de sağlayacaktır.

6. SAM İle Sorunsuz İşlemler

Tüm kurumunuz SAM ile daha iyi çalışır. SAM, başlangıçta karmaşıklığı önlemek için daha iyi bir otomasyon sağlayarak ve süreçleri otomatikleştirerek, yazılım ve BT kaynaklarınızı optimize eder ve işletmenizi yürütmenize odaklanmanızı sağlar. Altyapı Optimizasyonu, işletmenizin yönetilmeyen reaktif bir durumdan, proaktif, optimize ve dinamik bir duruma geçmesini sağlayabilir. Ayrıca yazılımlarınızın sahte değil orijinal olduğunu bilmenin huzurunu da yaşayacaksınız. Bu, BT sistemleri ve genel işlerinizi olumsuz yönde etkileyebilecek sahte yazılımların sağlayamayacağı ek bir güvenlik ve verimlilik katmanı sağlar.

7. SAM İle İsraf ve Fazlalığı Azaltın / Ortadan Kaldırın

Çakışan, entegre olmamış ve güncelliğini yitirmiş uygulamaların yönetimi daha güçtür. SAM, yazılım varlıklarınızdan en iyi şekilde faydalanmanızı ve sadece kullandığınız yazılımlar için ödeme yapmanız amacıyla sizlere gereken bilgileri sağlar. Kapsamlı ve sürekli inceleme, yazılım çakışmalarını ve artık kullanılmayan ve kullanımdan kaldırılabilecek yazılımları gösterebilir. Dolayısıyla SAM, artık kullanmadığınız yazılımlar için bakım planlarınızı ve ek ücretleri azaltmanızı/ortadan kaldırmanızı sağlar.

*Yazılımları aktarmadan önce mutlaka lisans sözleşmelerinizi kontrol edin. Bazı lisans sözleşmeleri yazılımın aktarımını veya tekrar kullanımını kısıtlayabilir.

8. SAM İle Daha İyi Bir Pazar Konumu

SAM, işletmenizin pazarda ihtiyaç duyduğu rekabet avantajını sağlayabilir. Güncel lisans ve kapsamlı belgelenmiş ortam kitaplığı, hem günlük etkinliklerde, hem de şirket birleşmesi veya satın alımı gibi durumlarda kurum bütününde daha hızlı, kolay süreçler ve düzenlenmiş yazılım işlevleri sağlayabilir.

9. SAM İle Daha Uzun Vadeli İş Değeri

SAM uygulamak, değişen iş koşullarında kaynakları stratejik bir şekilde kullanmanızı sağlayarak kurumunuzun hızını artırabilir ve gelecekteki değerini geliştirebilir. Tutarlı ve etkili SAM uygulamaları sayesinde işletmeniz daha verimli olur ve pazar koşullarına ve fırsatlara daha hızlı yanıt verebilir. SAM planınızdaki en iyi uygulamaları takip etmek, karar alma süreci için daha iyi bilgi ve daha yüksek düzeyde operasyonel mükemmeliyet sağlar ve böylelikle kurumunuzun uzun vadeli iş değerini geliştirir.

10. SAM İle Gelecek İçin Esneklik

Gelecekteki yazılım gereksinimleriniz için daha iyi bilgi sağlar ve büyümeniz için ölçeklendirilebilir bir temel sunar. SAM sayesinde, tüm yeni yazılımlar ve güncellemeleri satın almak yerine, hangi yazılımların ne zaman gerekeceğine tam olarak karar verebileceksiniz. SAM ile gelecekteki gereksinimlerinizi şimdiden planlayabilirsiniz..

Makronet